Uygulama Detay
Eyl 10  -  2019 Görüntülenme  -  MUSTAFA BATTALOĞLU

Lojik Kapılar

Temel Elektronik
Bu uygulamamızda lojik kapı çeşitlerini ve elektrik devre şemalarını inceleyeceğiz. Her kapının ayrı ayrı elektrik devre şeması üzerinde nasıl çalıştığını incelemiş olacağız.

Dijital elektronik deyince ilk akla gelen lojik kapılar ve lojik devrelerdir. Lojik kapılar elektroniğin temelini oluşturur. Lojik kapılar ile mantıksal sonuçlar üretilir. Lojik devrelerde 2 durum vardır. Bu durumlar lojik 1 ve lojik 0 durumlarıdır. Lojik 1 durumu çıkışın veya girişin +5V seviyesinde olması durumudur. Lojik 0 durumu ise çıkışın veya girişin 0V olması durumudur. Aşağıdaki devrelerde butona basılmıyor ise ilgili pin lojik 0, butona basılıyor ise ilgili pin lojik 1 dir. Dilerseniz lojik kapı çeşitlerini ve çalışma mantıklarını incelemeye başlayalım. Lojik kapılar temelde 3 adettir.
 

 • VE (AND) KAPISI
 • VEYA (OR) KAPISI
 • DEĞİL (NOT) KAPISI

 

Bunlara ek olarak 4 adet türetilmiş lojik kapı bulunmaktadır.
 

 • VE DEĞİL (NAND) KAPISI
 • VEYA DEĞİL (NOR) KAPISI
 • ÖZEL VEYA (XOR) KAPISI
 • ÖZEL VEYA DEĞİL (XNOR) KAPISI

 

Bu kapıların bulunduğu entegre çeşitlerine aşağıdaki örnekleri verebiliriz.

 • 7408 VE (AND) KAPISI
 • 7432 VEYA (OR) KAPISI
 • 7404 DEĞİL (NOT) KAPISI
 • 7400 VE DEĞİL (NAND) KAPISI
 • 7402 VEYA DEĞİL (NOR) KAPISI
 • 7486 ÖZEL VEYA (XOR) KAPISI
 • 4077 ÖZEL VEYA DEĞİL (XNOR) KAPISI

 

Şimde bu kapıların çalışma mantığını ve elektrik devre şemalarını inceleyelim.

 

VE (AND) KAPISI

Ve kapısında tüm girişler 1 olduğunda çıkışından 1 alınır. Bunun dışındaki tüm durumlarda çıkış değeri 0’ dır. Aşağıdaki devrede A ve B anahtarları kapatıldığında Q çıkışındaki LED yanar. Diğer durumlarda ise LED sönüktür.

VEYA (OR) KAPISI

Veya kapısında tüm girişler 0 olduğunda çıkışından 0 alınır. Bunun dışındaki tüm durumlarda çıkış değeri 1’ dir. Aşağıdaki devrede A ve B anahtarı açık olduğunda Q çıkışındaki LED söner. Bunun dışındaki durumlarda LED yanar.

DEĞİL (NOT) KAPISI

Değil kapısı girişine uygulanana sinyali tersler. Girişine 1 verildiğinde çıkışından 0, girişine 0 verildiğinde çıkışından 1 alınır. Aşağıda verilen devrede B anahtarı açık iken Q çıkışındaki LED yanar. B anahtarı kapatıldığında ise Q çıkışındaki LED söner.

VE DEĞİL (NAND) KAPISI

Ve değil kapısında tüm girişler 1 olduğunda çıkış değeri 0 dır. Girişlerden en az bir tanesi 0 olduğunda çıkış değeri 1 olur. Aşağıdaki devrede A ve B butonu kapatıldığında Q çıkışındaki LED söner. Diğer durumlarda Q çıkışındaki LED yanar.

VEYA DEĞİL (NOR) KAPISI

Veya değil kapısında tüm girişler 0 olduğunda çıkış değeri 1 olur. Girişlerden en az bir tanesi 1 olduğunda çıkış değeri 0 olur. Aşağıdaki devrede A ve B anahtarlarından en az bir tanesi kapalı olduğunda Q çıkışındaki LED söner bunun dışındaki durumlarda Q çıkışındaki LED yanar.

ÖZEL VEYA (XOR) KAPISI

Özel veya kapısnda girişler farklı olduğunda çıkış değeri 1 olur. Girişler aynı olduğunda çıkış değeri 0 olur. Aşağıdaki devrede anahtarlardan bir tanesi kapalı diğeri açık ise Q çıkışındaki LED yanar.

ÖZEL VEYA DEĞİL (XNOR) KAPISI

Özel veya değil kapısnda girişler farklı olduğunda çıkış değeri 0 olur. Girişler aynı olduğunda çıkış değeri 1 olur. Aşağıdaki devrede anahtarlardan bir tanesi kapalı diğeri açık ise Q çıkışındaki LED söner. A ve B anahtarları birlikte kapalı veya açık ise Q çıkışındaki LED yanar.

 

Böylece lojik kapı çeşitlerini incelemiş olduk. Konunun başında belirttiğimiz gibi lojik kapılar dijital elektroniğin temelini oluşturmaktadır. Elektronik dünyasına giriş yapmadan önce lojik kapı konusunu iyi kavramış olmak gerekir. Bu konunun faydalı olmasını diler ve şimdiden yapacağınız uygulamalarda kolaylıklar dileriz.

 

 

 

Elektrik-Elektronik Teknolojisi, C# Nesne Tabanlı Programlama, ASP.net Web Uygulamaları

mustafabattaloglu@gmail.com

Uygulamaya mesaj gönder

Ad-Soyad:
Eposta:
Mesaj:
 
Benzer Uygulamalar
Arduino

Arduino millis() Fonksiyonu Kullanımı

Eyl 11  -  5581 Görüntülenme
Temel Elektronik

Lojik Kapılar

Eyl 10  -  2020 Görüntülenme
© 2018 | elektrohareket.com sitesindeki tüm yazılar yazarların sorumluluğundadır. Sitede yayınlanan içerik ve görseller kaynak gösterilmeden kullanılamaz.